Alla inlägg den 14 oktober 2011
Planera dina inköp, att handla när man är hungrig är något bland det sämsta man kan göra, då slinker det oftast ner sånt som man inte vill ha, eller har råd med igentligen, typ godis, panpizza mm.
Undersök vilka affärer som är billigast, handla gärna på ett ställe där du har flera affärer att välja på (man tjänar även in bensinen om man måste åka några mil ) handla de saker du ska ha i den affär som du vet är billigast, även om du så måste handla lite i alla affärer, i sista änden tjänar du på det även om det är tråkigt och jobbigt.
Handla när det är rätt säsong, frukt och grönsaker är billigare när det är skördetid på just den frukten eller grönsaken. Köp för att frysa in, sylta, förväll, lägga in och torka. Har du egna äppleträd eller känner någon som har det som du kan få äpplen av, plocka och gör eget äppelmos, frys in äppelbitar i lagom stora potioner så det bara är att ta upp när man är sugen på en äppelpaj även på vintern. Gör lika dant med vinbär, krusbär, körsbär, plommon, ja vad du vill. När säsong finns för svamp, plocka svamp, förväll och frys in så finns det när du ska göra svamsås, svamppaj osv.( Men plocka bara sån svamp du kan så det inte händer någon olycka.)
Panta flaskor, spara alla pantburkar tills du verkligen behöver dem, du kanske har så många att du kan köpa någon morot, potatis, mjölk, eller lite nudlar, så du kan mätta magen tills nästa gång det kommer in pengar.
Laga mat tillsamans med en kompis/familj, har du det väldigt fattigt några dagar innan det är dax att få pengar igen, du kanske vet någon annan i samma situation, då kan ni laga mat tillsamans, ta vad som finns i ditt föråd, sen i kompisens föråd, sen är det bara att laga något smarrigt.
Försök att dra in på lite lördagsgodis, att köpa chips, godis och dricka varje helg till en familj (beroende på hur stor familjen är) kan kosta runt 100-150 kr per helg runt 5-600 varje månad. Varför äta varje helg, ta varannan istället, eller gör chokladbollar, bullar eller något annat gott, drick saft istället för dricka. Eller varför inte ha lite dipp med gurk och morotsstavar, betydligt billigare och nyttigare.
Dra in på rökning/snusning, eller varför inte försöka sluta helt :-) om man rökar ett paket om dagen bland de billigaste ciggen så är det 40 kr/dag eller 1200 kr/mån eller 14400 kr/året. Har man nu svårt för att sluta så försök att dra in på det, känn efter, är jag verkligen sugen nu, jag kan nog vänta en timme till, För varje timme du väntar så sparar du på ciggen, tillslut kanske du har dratt ner så det bara kostar 20 kr/dag.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 |
||||||||
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
|||
10 |
11 |
12 |
13 |
14 | 15 |
16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 |
21 |
22 |
23 |
|||
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|||
31 |
|||||||||
|